01
Çrş, Ara
28 Yeni Haber

Müteahhitlerde Yeni Dönem

Müteahhitlerde Yeni Dönem

Ekonomi

Müteahhitler için yetki belgeleri kapsamındaki sınıflandırmaya dair zorunluluk dün başladı. Yeni dönem itibariyle usulsüz hareket eden, işlerini askıya alan ve iflas eden müteahhitlere artık inşaat yapma konusunda izin verilmeyecek, ayrıca izin verilen projeler noktasında ise can ve mal güvenliğine tehdit oluşturan her hangi bir durum oluşursa yetki belgesinin iptali yoluna gidilecek. İptal süresi ise 10 yıl olacak.

Her isteyenin inşaat sektörüne dâhil olmasından kaynaklanan mağduriyetleri önlemek amacıyla geçen mart ayında çıkartılan yönetmelik ile gelen müteahhitlere yönelik sınıflandırma zorunluluğu uygulaması dün itibariyle başlamış oldu.

Sekiz Ayrı Sınıf

İnşaat sektöründe yer alan yapı müteahhitlerinin, mali ve ekonomik yeterlilikleriyle, teknik ve mesleki yeterlikleri esas alınmak suretiyle A-B-C-D-E-F-G ve H grupları şeklinde sınıflara ayrılması dönemi başladı. Zorunlu hale gelen bu 8 sınıfın dışında bir geçici grup da yer alacak.

Bu geçici grup kapsamında olanlardansa mali, ekonomik, teknik ve mesleki yeterlikler ile iş güçü ve iş deneyimi koşulu aranmayacak. Yetki sınıfları 5 yıl süre ile geçerli olacak.

Kendi Arsasına Ev Yapanlar

Sahip olduğu arsaya kendi evini inşa edecek olanlardansa yapı müteahhitlerine ilişkin sınıf zorunluluğu aranmayacak. Tek parsel üzerinde bodrum katı hariç en fazla iki katlı ve inşaat alanı noktasında ise 500 metrekareyi aşmayan yapılarda, parsel maliki olan şahıs kendi yapısını kendisi inşa edebilecek.

İlginizi Çekebilir