27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Müşterisinin Kartını Başkasına Veren Bankaya Ceza Yağdı

Müşterisinin Kartını Başkasına Veren Bankaya Ceza Yağdı

Ekonomi

İnsanların bankada bulunan mevduat hesapları ya da kredi kartları özel bilgiler arasına girer ve kişinin haberi ya da onayı olmadığı sürece başka birine iletilemez ve verilemez.

KVKK Kapsamında

Kişisel verileri koruma uzun zamandır olsa da ülkemizde ciddi adımlar daha yeni yeni atılıyor. Kişisel Verileri Koruma Kurulu adı altında Adalet Bakanlığı altında çalışan kurum, kişisel verilerin amacı ya da uygunluğu dışında kullanılması halinde kullanılan kişi ya da kurumlara ceza yazıyor.

Şikayet Sonucu

Banka, kredi kartı kullanıcısı tarafından kredi kartı yenileme talebi üzerine çıkan yeni kartın eski çalıştığı iş yerinden birine teslim ediyor ve bu durum üzerine kartın sahibi, kişisel bilgilerin ortaya döküldüğünü iddia ederek Kişisel Veri Koruma Kurulu'na başvuruda bulunuyor.

Kartın sahibi, yazmış olduğu dilekçede; onayı olmadan kredi kartının üçüncü bir kişiye teslim edilmesi ile kişisel bilgilerine saldırı olduğunu belirtir. Bu durum üzerine de banka aleyhine Kişisel Verilerin Korunması Kanunu göz önüne alınarak tüketici şikayetinin değerlendirilmesi ile ilgili bankaya 50000 TL'lik para cezası kesildi.

İlginizi Çekebilir