28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

MTV Ödemesinde Banka Hesaplarına Haciz Kararı

MTV Ödemesinde Banka Hesaplarına Haciz Kararı

Ekonomi

Yılda 2 kez tahsil edilen Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi için son 2 gün kaldı. 31 Ocakta sonlanacak bu ödeme için, ödemenin geçmesi durumunda zamlı tarifenin uygulanacağı bildirildi. Üstelik borcunu ödemeyenlerin hesabına da Bakanlık onayı ile bloke koyulacağı iletildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tahsil edilen MTV ödemeleri için 2 gün kaldı. Araç sahipleri bu ödemeleri gib.gov.tr adresinden kredi kartları ile ödeyebiliyorlar. Ayrıca internet vergi dairesi ve internet bankacılıklarından da ödenen bedeli, gecikmesi durumunda zam uygulanacak. Plaka ya da TC kimlik numaraları ile sorgulanan MTV ödemeleri aynı zamanda PTT kanalından da tahsil edilebiliyor.

Yeniden Değerleme Oranı Belirlendi

Bakanlık tarafından, ödemesi geciken MTV tutarlarına ilişkin yüzde 12 bir gecikme zammı söz konusu olacak. 1 Ocak 2018 yılına göre araç sahiplerinin ödemesi gereken MTV tutarları şu şekilde;

  • 1 ile 3 yaş arası araçların ödeyeceği MTV tutarı 964 TL ile 45.924 TL arasında değişiyor. Motor silindir hacmi büyüdükçe ödenecek MTV tutarı da aynı oranda artıyor,
  • 4 ile 6 yaş arası araçların ödeyeceği MTV Tutarı 972 TL ile 34.483 TL arasında değişiyor,
  • 7 ile 11 yaş arası araçların ödeyeceği MTV Tutarı 376 TL ile 20.396 TL arasında değişiyor,
  • 12 ile 15 yaş arası araçların ödeyeceği MTV Tutarı 284 TL ile 9.166 TL arasında değişiyor,
  • 16 yaş ve üzeri araçların ödeyeceği MTV Tutarı 100 TL ile 3.557 TL arasında değişiyor,

Ödenmeyen MTV tutarları ile Maliye Bakanlığından araç sahiplerine yazılı uyarı yapılacak. Eğer uyarıya rağmen hala ödenmez ise araç sahibine ait banka hesaplarına bloke koyulacak.

İlginizi Çekebilir