27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Motorinin Litre Fiyatına 13 Kuruş Zam Yapıldı

Motorinin Litre Fiyatına 13 Kuruş Zam Yapıldı

Ekonomi

Gece yarısı yapılan açıklamada önce motorine 13 kuruş indirim getirildi. Ardından ise yaşanan ÖTV artışı nedeniyle motorinin litre fiyatına yeniden 13 kuruşluk bir zam geldiği açıklandı. EPGİS olarak bilinen Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası da konu ile ilgili açıklama yaptı. EPGİS tarafından yapılan açıklamada ise 29 Ocak itibariyle motorin ve türevlerinden alınan ÖTV’nin litre olarak 11 kuruş artacağını, zammın pompa fiyatlarına ise 13 kuruş olarak yansıtılacağını bildirdi. EPGİS yaptığı resmi açıklaması sosyal medya organı olan Twitter üzerinden duyurdu.

Motorin Fiyatları Zamlandı mı?

Kamuoyu yaşanan indirim ve zammın ardından motorin fiyatının yükseliş mi gösterdi yoksa artış mı gösterdi sorusuna cevap aramaya başladı. Yaşanan önce indirim sonrasında ÖTV zammı ile aslında motorin fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadı. Çünkü 13 kuruş indirim gelen motorinin litre fiyatına yapılan 13 kuruşluk ÖTV zammı ile motorin fiyatlarında herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Fakat indirme sevinen halkın sevinci de kursağında kalmış oldu.

Motorine Ödenen ÖTV Miktarı

Yaşanan indirim ve yeniden yapılan zammın ardından vatandaşlar motorinin litresine ne kadar ücret ödeyeceklerini merak etmeye başladı. Resmi Gazetede yapılan açıklamaya göre motorinin litresinden alınan ÖTV ücreti 1.7945’ten 1.9059 seviyesine yükselmiş oldu. Motorin alacaklar 1.9059 TL vergi ödeyerek alımlarını gerçekleştirebilecekler. Fakat vatandaşların öncesinde yapılan indirim ve hemen ardından yapılan zamdan memnun olmadıkları bildirildi.

İlginizi Çekebilir