19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Motorine ve Benzine Büyük Zam Geliyor

Motorine ve Benzine Büyük Zam Geliyor

Ekonomi

Uluslararası piyasalarda dolar kurunun ve brent petrol'ün yüksek seviyelerde bulunması sebebiyle akaryakıt sektöründe önemli bir zam beklentisi meydana geldi. Bu beklenilen rakamlar ise sektör yetkililerine göre benzin için 19 kuruş, motorin içinse 32 kuruş.

Brent Petrol Yükselişte

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 66,53 dolar seviyelerinden işlem görüyor, dolar ise piyasalarda şu an için 5,92 seviyelerinde seyrediyor. Dünya geneli itibariyle yükselişe geçen petrol fiyatlarının Türkiye'de ki yansıması ise pompaya gelen zam oluyor. Şimdi de Brent petrolde ve dolarda meydana gelen yükseliş, Türkiye'de zam beklentilerine yol açtı.

Sektör yetkilileri beklenen bu zammın motorinde 23 kuruş olacağını, benzinde ise 19 kuruş olacağını belirtiyor. Ancak motorine yapılacak zammın bir kısmının eşel mobil sistemi nedeniyle ÖTV'den karşılanması bekleniyor.

Uluslararası Gelişmeler İzleniyor

Küresel bazda petrol fiyatlarını yükselten sebepler arasında ABD ile Çin arasında gerçekleşen ticaret anlaşması ve sonuçlarına yönelik iyimserlik bulunuyor. Uzmanlara göre, son olarak Çin'in, ABD menşeli petrol ve kimyevi ürünler için uyguladığı vergiler konusunda 12 ay boyunca kaldırma kararını duyurmasının, ABD ile Çin ticari anlaşmasının sonuçlarına dair pozitif beklentileri artırdığı belirtiliyor.

Bunun yanında Petrol İhracı Yapan Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkelerince verilen kesinti kararlarının da petrol fiyatlarına yukarı yönlü etki yaptığı belirtiliyor. Brent petrol için teknik anlamda 66,70 ile 66,79 dolar olarak ortaya çıkan aralığın direnç olabileceği de kaydediliyor.

İlginizi Çekebilir