28
Cu, Oca
21 Yeni Haber

Metal İşçilerinin Zammı Belli Oldu

Metal İşçilerinin Zammı Belli Oldu

Ekonomi

Türk Metal Sendikası ve MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) arasında başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde taraflar arasında anlaşma sağlandı. Metal İşkolu kapsamında yer alan 200 işyerinde çalışan 130 bin civarında işçinin 2019-2021 yılları arasını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde taraflar ilk 6 ay için %18,49 ve yıl onuna kadar toplamda %25,50’lik zam yapılması konusunda anlaşmaya vardı.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayı başlarında başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Türk Metal Sendikası (İşçi Sendikası) ve MESS (İşveren Sendikası) masaya oturmuştu. Bugüne kadar taraflar uzlaşama sağlayamadı ve bugün ajanslara son dakika haberi olarak anlaşma sağlandığı duyuruldu.

Tarih Yazdık

İşçi Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak “memura 4+4, işçi emeklisine 5+5, kamu işçilerine ise 8+4 yapılırken biz ilk 6 aylık dönem için %18’in üzerinde zam alarak tarih yazdık” açıklamasında bulundu. Kavlak sözlerine “enflasyon oranı 6 aylık %6,05 açıklanırken biz enflasyonun üzerine %12,44 daha refah payı alarak imzaladığımız Toplu İş Sözleşmesi ile adımızı tarihe altın harflerle yazdırdık” diyerek devam etti.

Kavlak sözlerine “ Sendika üyelerimiz, şube yönetimlerimiz, temsilcilerimiz ve bu süreçte bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bununla birlikte görüşme sürecinde bizlere duyarlı kalan MESS yönetimine de teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamalar yaptı. MESS tarafından Arçelik, Mercedes, Bosch, Renault, Ford Otosan, Tofaş ve Türk Traktör gibi işyerleri bulunuyor.

İlginizi Çekebilir