20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Merkez Bankasından Faiz İndirimi

Merkez Bankasından Faiz İndirimi

Ekonomi

2019 yılının ilk yarısından sonra faiz düşüşünde bir hayli önemli rol oynayan Merkez Bankası, 2020 yılına giriş sonrasında duraklama dönemine girmiş ve faizlerde sessiz kalmayı tercih etmişti. Özellikle de küresel piyasaların corona virüsü tehdidi nedeni ile zor günler geçirdiği şu dönemlerde, Merkez Bankası'ndan gelen bir haber sevindirdi. Merkez Bankası faizlerde 100 baz puan indirime giderken, politika faizini de yüzde 8,75 oranına indirdi.

9 Aylık Faiz İndirim Dönemi

Merkez Bankası'nda görev değişikliği, Cumhurbaşkanı kararı ile bundan 9 ay önce gerçekleştirildi. 9 ay önce göreve gelen ve bugüne dek yaşanan süreçte önemli rol oynayan Merkez Bankası yeni Başkanı Murat Uysal, toplamda 1.525 baz puan indirim yaşatmış oldu.

Enflasyon Göstergeleri Normal

Zorlu bir dönemden geçilirken piyasalarda en çok işlem gören EMTIA altın olarak dikkat çekiyor. Döviz fiyatlarının da yükselmesi ile birlikte faizlerde düşüşün sürpriz olduğu düşünülüyor. Buna rağmen ılımlı bir seyir gösteren Merkez Bankası, içinde bulunduğumuz döneme ilişkin enflasyon göstergelerinin normal seyrettiğini ve ılımlı olduğunu paylaştı.

İlginizi Çekebilir