28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

Kredi Masrafı Faizleri İçin Emsal Karar

Kredi Masrafı Faizleri İçin Emsal Karar

Ekonomi

Kahramanmaraş’ta görülen bir davada mahkeme kredi masrafı faizleri için emsal karar verdi. Mahkeme tarafından verilen kararda bankaların kredi çekin kişilerden kredi masraflarına yönelik olarak aldıkları faizlerin yasal olmadığına hükmetti. Buna bağlı olarak da tüketiciden faiz uygulanarak alınan kredi masraf ücretinin iadesine karar verdi.

Tüketiciler Birliği Başkanı Açıkladı

Kahramanmaraş’ta mahkeme tarafından alınan ve uygulanan kararı Tüketiciler Birliği Başkanı açıkladı. Birlik başkanı Mahmut Şahin söz konusu davanın 26 Arılık 2019 tarihinde görüldüğünü ve mahkemenin para iadesine karar verdiğini açıkladı. Başkan Mahmut Şahin verilen kararın emsal niteliğini taşıdığını ve haksız yere masraf faizi ödediğini düşünen kişilerin haklarını aramaları gerektiğini belirtti. Buna göre kredi masrafları için faizli ücret ödeyen kişiler mahkemeye ya da tüketici hakem heyetine başvurarak fazladan ödedikleri paraları geri alabilecek.

Bankaların Masrafları Çıkarmadan Faiz Uyguladığını Anlattı

Başkan Mahmut Şahin bankalara kredi için başvuran kişilerin çektikleri tutar üzerinden ödedikleri masrafın çıkarılmadan faiz ödetildiğini ancak bunun yanlış olduğunu anlattı. Bankalar verdikleri toplam tutardan faiz uyguladığı için o faiz içinde kredi masrafı için yapılan kesintinin yer almadığını belirtti. Bu durumda da haksız faizin kredi için ödenen masrafta da dahil olduğunu bankalar tarafından alınan haksız ücretin mahkemece düzeltildiğini anlattı. Şahin ayrıca açıklamasında karara banka tarafından yapılan itirazında reddedilerek para iadesinin müşteriye verildiğini açıkladı.

İlginizi Çekebilir