21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Koronavirüs Sebebiyle Çay Toplama İşçileri Türkiye’ye Giremeyecek

Koronavirüs Sebebiyle Çay Toplama İşçileri Türkiye’ye Giremeyecek

Ekonomi

Koronavirüs nedeniyle her ülke gibi Türkiye de kapılarını dış dünyaya kapattı. Alınan kararlara göre yurt dışından hiç kimse ülkemize giremiyor.

Bu nedenle her yıl ülkemize çay toplamak için gelen yabancı işçiler de bu yıl çay toplamaya gelemeyecek. Bunun çay toplamaya ne kadar etki edeceği bilinmese de ülkeye bir de yararı olacak. Yabancı işçilerin gelmemesi sebebiyle bu yıl yaklaşık 100 milyon dolar Türkiye’nin kasasında kalacak.

Virüsün Çay Tarımına Etkisi

Doğu Karadeniz bölgesinde 830.000 dekarlık çay üretim alanı bulunuyor. Bölgede yaklaşıl bir milyon aile her yıl çay tarımı ile geçimini sağlıyor. Trabzon, Rize, Giresun ve Artvin’de çay tarımı yapılıyor. Her sene bölgeye yurt dışından çalışmaya birçok işçi geliyor. Ancak bu yıl virüs sebebiyle kapılar kapandığı için çayları aileler kendileri toplamak zorunda kalacaklar. Çay üreticilerinden gelen açıklamalara göre komşu ülkelerden gelen yabancı işçiler yüzünden yevmiye fiyatları çok yüksek oluyor, bu da tarıma darbe vuruyordu. Bu yıl yasak nedeniyle aileler bu krizin fırsata dönüşeceğine inanıyor.

İlginizi Çekebilir