01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

Korona Virüsün Tavuk Çiftliğine Darbesi

Korona Virüsün Tavuk Çiftliğine Darbesi

Ekonomi

Tüm dünyanın kabusu haline gelen korona virüs salgını sonunda tavuk üreticilerini de vurdu.

Salgının en çok etkilediği sektörlerden birisi de tavuk üreticiliği oldu. bunların sonucunda 6 tavuk çiftliği iflas ettiğini açıkladı. 6 milyon tavuk ise kesime gönderildi. Tüm dünyaya büyük bir darbe vuran korona virüs salgını yurt dışına ihracat yapan yumurta üreticilerini de etkiledi. Virüs salgını sonucunda İran, Azerbaycan, Irak, Suriye, Katar ve diğer ülkelere yumurta gönderimi yapamadıklarını açıklayan Konya yumurta üreticileri başkanı İsmail Saraçoğlu birçok iflasın başladığını bildirdi.

Yumurta Sektörünün Son Hali

Saraçoğlu yumurta sektöründe 6 milyon tavuğun kesime gönderildiğini belirtti. Korona virüsü salgını sebebiyle ihracat yapılan ülkelere yumurta gönderemediklerini söyledi. Önceden haftada yaklaşık 300 tır yumurta ihraç edildiğini belirtti. Ancak şimdi sınırların kapatılması ile yumurta sektörünün perişan halde olduğunu söyledi.

Yumurta Fiyatları

yurt dışına gönderim yapılamadığı için ülke içinde satışların yapıldığını belirten Saraçoğlu yumurtanın kolisinin 6 yada 7 liraya kadar düştüğünü söyledi. İhracat yapılamadığı için yumurtanın üretim fazlasının ülke içinde kaldığını söyleyen başkan, üreticimiz şuan bir adet yumurtayı 36 kuruşa üretmiş oluyor dedi. İhracat sorunu yaşandığı için 6- 7 liraya düşen yumurta fiyatlarından zarar edildiğini de belirtti. Şuan bir yumurta kolisinden 3 lira zarar edildiğini de söyledi. Bu sorunlar sonucunda 6 milyon tavuğun kesime gönderildiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir