20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Korona Virüsü Sebebiyle Doğal Gaz, Elektrik Faturalarında Sayaçların Okunması Değişiyor

Korona Virüsü Sebebiyle Doğal Gaz, Elektrik Faturalarında Sayaçların Okunması Değişiyor

Ekonomi

Korona virüs sebebi ile elektrik aynı zamanda doğal gaz faturalarında sayaç okuma yönetmenliği yeni sisteme adım atıyor. Bu doğrultuda salgının yayılma etkisini önleme çalışmaları için dağıtım şirketleri personellerin aylık fatura okumasını değiştiriyor. Son 2 yıl boyunca ortalama tüketilen elektrik değerleri baz alınıyor. Bu veriler ışığında faturalar yeniden oluşturulacak. Salgın geçtiği zaman reel tüketimler en baştan ölçülecek.

Aylık Bazda Düzenli Faturalar Okunmuyor

Bu duruma göre, Batı ülkelerinde örneklerine şahit olunan sistem gibi doğal gaz yahut elektrik dağıtım şirketi personelleri düzgün olarak her ay fatura okumayacak. Bu durumun yerine daha çok tercih edilen yöntemde ise son 2 yıl tüketim değeri alınacak. Söz konusu durum olan 100 metrekare daire tüketimi veya faturası aynı özelliğe bağlı diğer tüketim dolayları göz önüne alınıyor.

Salgın Bitince Gerçek Tüketim Ölçülecek

Salgın önlemleri kapsamında pandemi bittiği takdir de gerçek tüketimler ölçülecek. Böylece abonelerin reel tüketimi, faturalanmış tutarların altında ise iade işlemi olacak. Tersi durumlarda ise ek ödeme sistemi bulunulacak.

İlginizi Çekebilir