27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Konut Satışlarında Düşüş

Konut Satışlarında Düşüş

Ekonomi

Konut satışları her dönem en yoğun sektör olarak aktifliğini korurken 2019 yılının son çeyreğinde 2018 yılına oranla %2.5 oranında düşüş eğilimi sergiledi. Geçen yıla oranla bu farkın oluşması ekonominin ülke genelinde iyi gitmediğinin habercisi.

İstanbul Satışları Yüksek

Türkiye'de 2019 yılı konut satışlarında ilk sırayı İstanbul alırken ülke genelinde, ipotekli konut satışları, diğer konut satışları, sıfır konut satışları, ikinci el konut satışları ve yabancılara konut satışı şeklinde yapılan konut satışları sektörde hem üreticiyi hem tüketiciyi geçen yıla oranla pek memnun etmedi. Konut satışlarının en düşük olduğu il Hakkari olurken bu sırayı ikinci ve üçüncü olarak takip eden iller Ardahan ve Bayburt oldu.

Ülkemizden konut alan yabancılardan da beklenilen talep az oldu. 2019 yılında ülkemizden en çok konut alan yabancı uyruklular arasında Rusya, Afganistan, Almanya ve Irak oldu. Irak 2019 yılında ülkemizden 536 konut alarak yabancı uyruklu ülke olarak ilk sırada yer aldı. Yabancı uyruklu şahısların en çok tercih ettiği ülke İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova ve Ankara ili oldu.

Ekonomik olarak her kesimden en çok ilgi gören konut alış ve satışı ülkemizde önemli bir sektör. Bu sektör aynı zamanda pek çok yan sektörün ana damarı. Konut satışlarındaki azalmalar dolaylı olarak ana ve yan sektörleri olumsuz yönde etkilerken alım gücünün azaldığı gerçeğini de ortaya sermektedir.

İlginizi Çekebilir