19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Konaklama Vergisinde İndirim

Konaklama Vergisinde İndirim

Ekonomi

Devletin önemli gelir kaynaklarından birisi olan vergilerde yapılan artışlar vatandaşların tepkisini topluyor. Konaklama vergisinde yapılan artışa da tepki üzerine vergi oranları %2' ye çekildi. TBMM Genel Kurulunda yapılan önerge ile vergi oranında iyileştirilmeye gidildi. Önerge ile vergi oranı ilk halindeki rakama getirildi.

Ak Parti Önergesi Kabul Edildi

TBMM'de görüşülen dijital hizmetler 375 sayılı kanunda hükmünde kararnamede değişik yapılması için Ak Parti teklif verdi. Verilen bu teklif ile vergi oranı eski haline getirildi.Değişiklik TBMM bütçe komisyonunda kabul edildi.

Son Değişikliklere Göre

Son yapılan değişiklikler ile konaklama vergisi 5 yıldızlı otellerde ve tatil beldelerinde gecelik 18 TL, 4 yıldızlı otellerde 12 TL, 3 yıldızlı otellerde 9 TL, otel, pansiyon apart gibi mekanlarda ise 6 TL olarak belirlendi. Cumhurbaşkanının bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar indirmeye yetkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu oranlar konaklama tesisinin türüne, sınıfına ve tesisin bulunduğu yere göre farklılık gösterebilir ibaresi kanunda belirtilmiştir.

Turizmciler Değişiklikten Memnun

Bu haber hem turizmcileri hem de sektör sahiplerini oldukça memnun etti. Bu değişikliklerin aynı zamanda sezonda hareketliliğe de imkan sağlayacağı öngörülüyor. Sektör bazında yapılan bu değişiklik ile işletme sahipleri de fiyatlarında iyileştirme ve çeşitli kampanyalar ile ülkeye turist çekmenin yollarını arıyor. Devletin yaptığı bu katkıdan memnun olan sektör sahipleri yetkililere teşekkürlerini de iletti.

İlginizi Çekebilir