20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Kişi Başı Konaklama Vergisi Alınacak

Kişi Başı Konaklama Vergisi Alınacak

Ekonomi

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanan vergi paketine ilişkin bazı detaylar belli olmaya başladı. Vergi paketinde yer alan konaklama vergisine ilişkin konaklayan kişilerden gecelik 6 lira ile 18 lira arası vergi alacağı öğrenildi.

Turizm Sektörü Merakla Bekliyordu

Vergi paketinde yer alan konaklama vergisine ilişkin detaylar turizm sektörü tarafından merakla bekleniyordu. Konaklama vergisi daha önce turistik tesislerin hâsılatından karşılanıyordu. Yapılacak olan son değişiklik ile konaklama vergisi artık tesisten değil konaklama yapan kişiden temin edilecek. Konaklama vergisi tutarı ise 6 lira ile 18 lira arasında değişiklik gösterecek

Otel Yerine Kişiden Vergi

Komisyon tarafından konaklama vergisine ilişkin gerçekleştirilmesi planlanan değişiklik tesislerde verilen konaklama hizmeti karşılığı alınacak. Konaklama vergisi için gecelik hesaplama yapılacak. Yapılacak olan bu hesaplama tesisin özelliğine göre değişiklik gösterecek. İşte ödenecek tutara ilişkin değerlendirme;

Beş yıldızlı oteller ile tatil köylerinde, butik otellerde ve özel konaklama tesislerinde konaklama vergisinin tutarı gecelik 18 lira olacak. Bu tutar dört yıldızlı otel ile tatil köylerinde 12 lira olacak.

Üç yıldızlı oteller ile belediyeler tarafından belgeli konaklama tesislerinde ödenecek tutar 9 lira olacak. İki ve bir yıldızlı oteller, pansyon apart hotel, kampinglerde ödenecek vergi miktarı 6 lira olacak. Belirlenen vergi tutarları her yıl değerleme oranı kadar değişiklik gösterecek.

İlginizi Çekebilir