19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Kıdem Tazminatına Zam Geliyor

Kıdem Tazminatına Zam Geliyor

Ekonomi

Geçtiğimiz günlerde gelen asgari ücrete zam haberinden sonra kıdem tazminatına da uygulanacak zam haberi geldi. Çalışanlara verilen kıdem tazminatı için yapılan zam oranın %15 olduğu öğrenildi.

Yeni Asgari Ücretle Kıdem Tazminatı Değeri Hesaplanacak

Kıdem tazminatı ve asgari ücrete yapılan zam sonrasında çalışanlara uygulanacak kıdem tazminatının hesaplanmasının yeni asgari ücret tutarı dikkate alınarak hesaplanacağı öğrenildi. Bu durumda 2020 yılında kıdem tazminatı alacık kişiler 385 lira daha fazla alacağı öğrenildi.

Bu ücret üzerine yeni yılda yapılacak zamlar ve enflasyon miktarları da eklendiğinde kıdem tazminatının tutarı daha da artacağı tahmin ediliyor. Bu durumda kıdem tazminatı alacak kişilerin en az alacağı miktarın 2943 en yüksek miktarın ise 6635 lira olacağı öğrenildi. Bu durumda son zamlarla bir kurumda 10 yıl çalışan kişilerin 2020 yılında alacakları kıdem tazminatının 3 bin lirada daha fazla olacağı öğrenildi. Ancak kişilerin kıdem tazminatı alabilmeleri için en az 1 yıl boyunca çalışmış olmaları gerektiğinin bilgisi verildi.

Stajyer Maaşlarına Zam Geldi

Asgari ücret ve kıdem tazminatı zam haberlerinin dışında stajyer öğrenci olarak kurumlarda çalışan öğrencilerin maaşlarına da zam yapıldığı öğrenildi. Geçtiğimiz yılda öğrenciler stajyer olarak çalıştıkları yerde en az 548 lira alırken yapılan zamla en az 631 lira alacakları ortaya çıktı. Stajyer maaşları dışında işletmelere devlet tarafından verilen katkı oranlarının da artacağı bildirildi.

İlginizi Çekebilir