28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

Katılım Bankalarının Karı %56 Arttı

Katılım Bankalarının Karı %56 Arttı

Ekonomi

TKBB'nin (Türkiye Katılım Bankaları Birliği) sunduğu bilgilerden yola çıkarak elde edilen verilere göre ülkemizde faaliyet gösteren katılım bankaları bu senenin eylül ayı itibariyle net kârı geçen senenin aynı dönemine göre %56,3 artış göstererek 2milyar liraya yaklaştı.

Ülkemizde bulunan katılım bankaları  Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans olmak üzere toplam aktif büyüklükleri eylül ayı itibariyle 212 milyar 416 milyon lira olmuş durumda. Bu büyüklük geçen senenin aynı dönemine göre %32,8 artışı ifade etmekte.

Söz konusu firmalar ülke genelinde toplam 1034 şube ve 15031 çalışanı bünyelerinde barındırıyor.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı Metin Özdemir Anadolu Ajansı muhabirlerine konu ile ilgil açıklamalarda bulundu; 

TKKB başkanı Metin Özdemir katılım bankalarının 30 seneden fazla süredir Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ancak 2000'li yıllardan sonra bir çok engelin kaldırılarak hızlı bir ivmenin yakalandığını ifade etti.

Faizsiz finansın merkezi İstanbul olacak

 "Sektöre rekabet getirdik. Bu durum diğer oyuncuların daha diri olmalarını sağladı. Sermayemiz güçlendikçe, şubeleşmemiz arttıkça bankacılık sektöründe daha fazla pay alacağız. Aslında burada pastayı büyütmek önemli. Katılım bankacılığı ile ilk defa tanışan müşterilerimiz var. Kamunun sisteme dahil olmasıyla yeni müşteri kazanımlarını da görüyoruz. Hep yetişmiş eleman hem de istihdam alanlarında katkı sunuyoruz. Kamunun katılım sektörüne girmesiyle diğer oyuncuların cesaret edemediği farklı alanlara el atmış oluyoruz. Bunların başında kar-zarar ortaklığı geliyor. Katılım bankaları olarak bu projelere hazırız ama şirketlerimiz karlarını paylaşmaya hazır mı? Karşımızdaki ekonomi oyuncularının da buna hazır olması lazım. Ortak iş yapma kültürünü geliştirmemiz lazım." açıklamalarında bulundu

İlginizi Çekebilir