27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Karşılıksız Çeklerde Bankaların Yükümlülüğü Arttırıldı

Karşılıksız Çeklerde Bankaların Yükümlülüğü Arttırıldı

Ekonomi

Karşılıksız çekler iş ve ticaret hayatında ciddi sorunlara yol açıyor. Bu konuda yeni yapılan düzenlemeye göre bankaların da yükümlülüğü arttı. Eğer bir çekin karşılığı yoksa ve çekin değeri 2.125 liranın üzerinde ise banka bu çeke karşılık olarak 1,630 lira ödemek zorunda kalıyor. Eğer çekin karşılığı bu değerin altında ise banka çekin tamamını ödemek zorunda kalıyor. Bankalar daha önce 2.030 lira ve üzerindeki miktar için 1,630 lira ödemek zorundaydı.

Yeni Yasa 30 Ocak'tan İtibaren Geçerli

Merkez Bankası'nın bildirdiği habere göre, yeni düzenlemeler 30 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu tarihten önce yazılmış olan ve tam zamanında ibraz edilen bir çek için, eğer çek karşılıksız ise banka eskiden 1,255 lira ödemek zorunda iken şimdi 1,345 ödemek zorunda. Bazı durumlarda ise çekin tamamı değil bir kısmı karşılıksız bulunabiliyor.

Bu durumda yeni yapılan ve 30 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek olan düzenlemeye göre, banka her çek yaprağı için 1,345 liraya tamamlanacak biçimde bir ödeme yapmak zorunda. Bu haber Resmi Gazete'de yayınlandı ve 30 Ocak itibariyle yürürlüğe girecek.

Banka çeklerinin hukuki olarak geçerli olduğu tartışması devam ederken Merkez Bankası yeni aldığı önlemlerle bu konudaki mağduriyetlerin önüne geçmeye çalışıyor. Daha güvenli bir ticaret ortamı oluşturmak için çekler konusundaki tartışmalara son vermek için bankaların sorumluluğunu arttırma yoluna gitti.

İlginizi Çekebilir