17
Pz, Eki
25 Yeni Haber

Karayolları Genel Müdürlüğü Açıkladı

Karayolları Genel Müdürlüğü Açıkladı

Ekonomi

Bir süredir hisse devrine ilişkin haberleri yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ilişkin Karayolları Genel Müdürlüğünden açıklama geldi. Yapılan açıklamada hisse devrinin köprünün satışı anlamına gelmediğinin vurgusu yapıldı. Köprünün 3.1 milyar dolarlık bir yatırımın eseri olduğunun da altı çizildi.

Borçlar da Devir Olacak

26 ağustos 2016’da hizmete açılan köprüye ilişkin, Odayeri – Paşaköy hattı ile Yavuz Sultan Selim köprüsü bağlantı noktalarının, yap – işlet – devret modeli üzerine kurulu yapı olduğunun da altı çizildi. Ancak bir süredir köprünün yüzde 51’inin devredilmesine ilişkin çıkan haberlere vurgu yapan Karayolları Genel Müdürlüğü, bu hisse devrinin satış ile bir ilgili olmadığını iletti.

Ayrıca hisse devri ile birlikte ortaklık yapısının yüzde 49, yüzde 51 şeklinde değişeceğine de vurgu yaptı. KGM yetkilileri Aynı zamanda hisseyi devir alacak yapılanmanın, bu hisse oranında borca ortak olacağını da açıkladı. yani hisse devri ile birlikte, yüzde 51 hisseye denk gelen borçlar da faizleri ile birlikte, yeni hisse sahibine devir olacak.

Hisse Satışı Kaynak Girişi Sağlayacak

KGM, hisse satışının gerçekleşmesi durumunda, ülkeye sağlanacak nakit girişine dikkat çekti. Yapılan açıklamaya göre eğer bu hisse devri gerçekleşir ise 2 milyar 800 milyon dolarlık bir kaynak oluşacak. Ayrıca KGM yaptığı açıklamada bu hisse devrinin yalnızca işletme dönemini kapsadığının altını çizdi. Yani otoyol ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü işletme dönemi son bulduğunda, hisse yeniden Karayolları Genel Müdürlüğü'ne devredilecek.

İlginizi Çekebilir