18
Pzt, Eki
32 Yeni Haber

Kanal İstanbul İçin İhale Tarihi Belli Oldu

Kanal İstanbul İçin İhale Tarihi Belli Oldu

Ekonomi

Kanal İstanbul projesinde ihale tarihi belli oldu. Proje için yapılacak ilk ihale tarihi 26 Mart olarak belirlendi. Kanal İstanbul projesinin etki alanında kalan Durusunköy ile Odabaşı köprülerinin taşınması için 26 Mart tarihinde ihale düzenlenecek. İhaleyi alacak şirket, tarihi köprülerin yeniden yapımını üstlenecek.

Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü'nün düzenlenleyeceği ihalede taşıma ve yeniden inşaa süresi 350 gün olacak şekilde belirlendi. Bu süre zarfında Kanal İstanbul projesinin etki alanında kalan tarihi Dursunköy ve Odabaşı köprülerinin sağlam kısımları korunarak gelecek kuşaklara aktarılacak, eksik kısımları da tamamlanacak.

İHA'lar İle Çekim Yapılacak

Kanal İstanbul projesi kapsamında yapılacak ilk ihalede tarihi köprülerin civarında araştırma kazıları yapılacak. Köprülerin başlangıç ve bitiş bölümleri tespit edilecek. İhale şartnamesine göre köprünün sökümü, taşınması, yeniden inşaası ve eksik kısımlarının tamamlanması ihaleyi alacak firmanın sorumluluğunda olacak. Köprülerin özgün konumu mümkün olduğu kadar korunacak. Köprüler için doğru konumu belirlemek için İHA çekimleri ve lazer tarama yapılacak.

İlginizi Çekebilir