27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Kamu Bankalarında Tek Haneli Faizler

Kamu Bankalarında Tek Haneli Faizler

Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini yürüten Berat Albayrak, kamu bankalarının yılbaşına kadar faiz oranlarını tek hanelere düşüreceğini beyan etti.

Bakan Berat Albayrak, iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldiği buluşma programı kapsamında Kayseri'de açıklamalarda bulundu. Ekonomik tabloyu anlatan Bakan Berat Albayrak, faiz oranlarıyla ilgili müjdeyi de verdi. Konuşması sırasında Albayrak, 2020 yılı öncesinde kamu bankalarının faizleri tek hanelere indireceğini açıklayarak müjdeyi verdi.

Cari Fazla

Bakan Albayrak buradaki konuşma sırasında açıklamalarına şöyle devam etti " Son çeyrekte yüzde 5 bir büyüme oranını yakalayacağız. Piyasaların üzerinde bulunan faiz baskısını da bertaraf ettik. Şu an ekonomik saldırılara ve küresel krize rağmen biz cari fazla vermeyi başardık"

Güvensizlik Peşinde Koşanlar Kaybetti

Kayseri'de ki konuşmasında Bakan Berat Albayrak ayrıca "Türkiye'nin ve ülkemizin potansiyeline güven duyanlar kazandı. Şimdi baktığımızda öncü göstergeler bize değişim zamanının geldiğini gösteriyor. Ayrıca yıl sonunda enflasyonunu da yüzde 12 altında bir oranla kapatırız. Tüm bu veriler gösteriyor ki güvensizlik peşinde koşanlar, TL'de güvensizlik sağlamak için çaba gösterenler kaybetti." dedi.

Bakan Berat Albayrak Konuşmasının sonraki kısmında faiz oranlarına ve kamu bankalarının tutumuna dair de açıklamalar yaparak "Kamu bankaları oluşan yüzde 9 -11 oranlarını reel sektöre yansıtacaklar. 2020 yılına giriş yapmadan önce faiz oranlarını da tek hanelere düşürecekler" şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir