28
Cu, Oca
21 Yeni Haber

İtalya'dan Dev İnternet Şirketlerine Vergi Artışı

İtalya'dan Dev İnternet Şirketlerine Vergi Artışı

Ekonomi

Borçlanma sorunu ile mücadele eden İtalya, Google ve Facebook gibi dev teknoloji şirketlerine internet işlemlerinde yeni vergi uygulaması gelebilir.

İtalya aşırı borç sebebi ile daha önce de iki kez yaptırım riski aldı. Borçlanma sorunun aşmak için çözüm arayan yetkililer büyük teknoloji şirketlerinin işlemlerinde %3 oranında vergi uygulanabilir. Kaynak bulmakta zorlanan hükümet aşırı borçlanma sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor.

İtalya ve diğer Avrupa uluslarının hükümetleri uzun zamandır teknoloji devlerinin ülkelerinde önemli karlar elde etmelerinden, ancak İrlanda gibi düşük vergi bölgelerinde ikamet ettikleri için çok az vergi ödemelerinden şikayet ediyorlardı. Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri Salı günü yaptığı açıklamada, "Kar getiren her kurumun vergilendirilmesi gerekiyor," açıklamasında bulundu.

İtalyan web vergi matrahı, yıllık geliri en az 750 milyon Euro olan şirketlere ve 5,5 milyon aboneyi aşan dijital hizmetlere uygulanacak. Şu anda İtalya hükümetinin kararı ile uygulanacak. Hazine, Aralık ayında uygulanmaya başlanırsa, web vergisinin 2020'de 600 milyon € gelir sağlayacağını tahmin ediliyor.

Türkiye’de de bu vergilendirilme kararının yürürlüğe girmesi an meselesi olarak görülüyor.

İlginizi Çekebilir