20
Çrş, Eki
30 Yeni Haber

İşte O Büyük Projenin Detayları Şu Şekilde

İşte O Büyük Projenin Detayları Şu Şekilde

Ekonomi

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yapılması planlanan millet bahçesi projesi bekleyenleri meraklandırmaya devam ediyor. Millet bahçesinin detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. 8.5 milyon metrekarelik dev arazinin yüzde 30' unun genel havacılık olarak kullanılması planlanıyor. Yüzde 9' u ise askeri alan olarak kullanılması ve bu şekilde hizmet vermesi planlanıyor.

Millet Bahçesinin Bölümleri ve Detayları

Emlak Konut gayrimenkul yatırım ortaklığınca tamamlanmış olan Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesi projesi çalışmaları son hız devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ise Çevre ve Şehircilik bakanlığı ile görüşülerek Millet Bahçesi ve sahil şeridinin bağlantısının ne şekilde olacağı görüşüldü.

Eski havalimanı yaklaşık olarak 850 metre uzunluğunda yayalara özel bir viyadük ile Marmara Denizi'ne bağlanması planlanıyor. Eski havalimanı arazisinin 2 milyon metrekarelik alanı ise master planda rekreasyon alanı olarak kullanılması planlanıyor.

Geri kalan arazi ise gençlik merkezi, müze alanı, fuar alanı, spor alanı, afet ve toplama alanı, konaklama alanı ve yaşam merkezi gibi alanlara ayrılması planlanıyor. Aynı zamanda trafiğin yoğun olduğu D100 kara yolu kenarına giriş kapısı konuçlandırılması planlanıyor.

Trafiğin yoğunluğunu azaltmak için çevre yollardan yan girişler de yapılması planlanıyor. Bu girişler bilim ve fuar, gençlik merkezi ve konaklama alanları için kurgulanmış durumda. Metro istasyonları ise projeye dahil edilmiş durumda. 25 bin ağaç dikilmesi planlanan alana oldukça farklı eğlence alanları da yapılması planlanıyor.

İlginizi Çekebilir