27
Çrş, Eki
23 Yeni Haber

İBB Yeni Boğaziçi Yasasına Karşı

İBB Yeni Boğaziçi Yasasına Karşı

Ekonomi

Sosyal medyada, Çevre ve şehircilik bakanlığının yeni bir Boğaziçi yasası hazırladığı konuşuluyor. Konunun bakana sorulması ve bakandan konu ile ilgili gelen ilginç açıklamalar da, yasayı daha çıkmadan tartışılır hale getirdi

Yeni Yasada Neler Var?

Yeni Boğaziçi yasasının içeriği henüz belli olmasa da, yazılı ve görsel medyada yasa ile ilgili birçok yorum yapılıyor. Bu yorumların başında ise, yasa ile İBB'ne kanunen verilmiş olan yetkilerin çoğunluğunun elinden alınacağı bulunuyor.

İstanbul'a gizli kayyum olarak da adlandırılan yasa ile tüm yetkilerin Cumhurbaşkanı'na devredileceği söyleniyor. Bu konuda açıklama yapan İBB başkanı Ekrem İmamoğlu da yasanın yetki gaspı olduğunu iddia ediyor. Çevre ve şehircilik bakanı Kurum ise, yetkinin zaten İBB'de olmadığı ve bu yüzden herhangi bir yetkinin alınmasının söz konusu olmadığını belirtti. Bu açıklamanın üzerine tekrar konuşan İmamoğlu ise, tüm yetkinin ilçe belediyeleri ve İBB'de olduğunu belirterek, ilgili yasayı işaret etti.

İBB'nin Gelirine Tırpan

Yürürlükteki Boğaziçi yasasına göre, İBB başta boğaz köprüleri olmak üzere önemli gelirleri bulunuyor. Yasa tahmin edildiği şekilde çıkarsa, İBB artık bu gelirlerden faydalanamayacak. Bu yılın ilk dokuz ayında, İBB sırf köprülerden 30 milyon TL'nin üzerinde gelir elde etmiş bulunuyor. Köprü gelirleri ve imar ruhsatları gibi hususlar da eklendiğinde, İBB için çok büyük bir gelir kaybı olacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir