21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

İstanbul Adalar’daki Araçlar İçin İşletme Kararı

İstanbul Adalar’daki Araçlar İçin İşletme Kararı

Ekonomi

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Adalar’da yıllardır faytonlarla devam eden taşımacılığın kaldırılarak yerine elektrikli araçların kullanılmasına karar verilmişti. Ancak faytonlar yerine gelecek araçların işletmesinin kimde olacağına karar verilememişti. İBB meclisinde yapılan toplantıda işletme konusu karara bağlandı. Bu karara göre elektrikli araçların işletimini İETT üslenecek.

Konuyla İlgili Rapor Hazırlandı

İstanbul büyükşehir belediyesi meclisinde Adalar’daki elektrikli araçların işletilmesi konusunda görüşmeler yapıldı. Yapılan bu görüşmeler sırasında araçların işletme hakkının Otobüs anonim şirketine devredilmesi gerektiği belirtildi. Bu devrin ise 15 yıl süreyle olması vurgulanırken araçların bir tanesinin 1250 TL bedel karşılığında devredilmesi gerektiği belirtildi.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından önerilen bu durum konu hakkında araştırma yapan komisyon tarafından kabul edilmedi. Söz konusu komisyon konuyla ilgili bir rapor hazırlayarak araçlardaki işletim hakkının İETT’ye bırakılması gerektiğini vurguladı. Komisyon tarafından hazırlanan rapor meclise sunularak üyeler tarafından kabul edildi. Böylece işletim hakkı İETT’nin oldu.

Faytonların Kullanılmaması Kararı Verilmişti

Adalar’da ulaşımın atlı faytonlarla olması pek çok kişi tarafından tepki çekiyordu. Atların uzun süre kullanılması ve koku gibi sorunlar insanları rahatsız ediyordu. Bunun dışında atlar üzerinde yapılan incelemelerde ruam isimli hastalığın insan hayatını tehlike altına attığı ortaya çıkmıştı.

Bu araştırma sonrasında da atların kullanımının 3 ay boyunca yapılmaması kararı alınmıştı. Daha sonra yapılan görüşmelerde fayton kullanımının sıkıntıları görüşülerek kullanımın tamamen durması ve ulaşımın elektrikli araçlar vasıtasıyla sağlanması kararlaştırılmıştı.

İlginizi Çekebilir