20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Güney Amerika'da radikal kakao

Güney Amerika'da radikal kakao

Ekonomi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Fairchain Vakfı, Güney Amerika'da çiftçiyi daha iyi hale getirecekleri bir ürün sunmak için bir araya geldi. Seçtikleri ürün ise bir çikolata ve sıradan bir çikolata da değil. Bu çikolatanın radikal olduğunu söylüyorlar.

Diğer Bar olarak adlandırılan çikolata 14 Ekim'den itibaren beyaz ve bitter çikolata çeşitlerinde bulunacak. Süpermarketlerde hazır bulunan diğer çikolata çubuklarından ayrı kılan şey ise bu çubuklar için kakao üreten çiftçilere, projenin liderlerine göre gerçek gelir ihtiyaçlarını karşılayan makul bir fiyat garantisi verilmesidir.

Ayrıca çiftçilere kitlesel pazardaki emsallerinden daha hızlı ödeme yapmayı hedeflemekteler. UNDP ve Fairchain Foundation, çikolata yapımında kullanılan kakao değerini % 6-7 olarak ayarladı. UNDP ve Fairchain Foundation tarafından hazırlanan bir rapora göre kakao çiftçisi Batı çikolata üreticileri için ürettikleri kakao değerinin sadece% 3'ünü alabiliyor.

Bu konuda radikal olan ne?

Ekvator'daki UNDP Kapsayıcı Ekonomik Kalkınma Birimi başkanı Carlo Ruiz, “Bu deney, yoksullukla mücadele konusundaki bir plan” dedi. “Bu bir oyun değiştirici çünkü çok uluslu ve hükümetlere daha adil bir şekilde tüketici talebinin olduğunu kanıtlayabiliriz.” dedi. 10 Ekvatorlu çiftçi, 20.000 bar üretimi ile yarışa katılıyor. Programdan faydalanan çiftçi sayısının deneme çalışmasının sonunda 163'e kadar çıkacağı belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir