01
Çrş, Ara
28 Yeni Haber

Greve Lokavtla Yanıt Verdiler

Greve Lokavtla Yanıt Verdiler

Ekonomi

Geçtiğimiz günlerde, Türk Metal Sendikası’na bağlı olan yaklaşık 130 bin işçi, kendilerine verilen yüzde 8’lik zammı kabul etmedi ve greve gitti. Yapılan eylemlere halkın da desteği büyüktü. Gösterilere binlerce kişi katıldı. Ancak sendikadan beklenmedik bir hareket geldi. Sendika lokavt kararı aldığını dün borsaya iletti.

Tarih Önümüzdeki Günlerde Açıklanacak

130 binden fazla işçinin bağlı bulunduğu Türk Metal İşçileri Sendikası birkaç haftadır grevle mücadele veriyor. Üstelik Bursa’da, geçtiğimiz Pazar günü düzenlenen gösterilere de binlerce kişi katıldı. Söz konusu grevin sebebi, işçilerin kendilerine verilen zammı yetersiz bulması.

Geri adım atacağı düşünülen sendikadan çarpıcı bir hamle geldi ve sendika lokavt kararı aldığını resmi olarak borsaya bildirdi. TOFAŞ, AYGAZ, FORD Otomotiv, Türk Traktör gibi dev şirketlerin aralarında yer aldığı sendika resmi olarak lokavt tarihini bildirmeyi bekliyor. Sendika toplu iş sözleşmesi imzalamayı bekliyor. İşçiler ise istedikleri yüzde 26’lık zam oranının kabul edilmesi konusunda ısrarcı.

130 Bin İşçi İşsiz Kalacak

Lokavt hakkı 2822 sayılı Grev ve Lokavt Yasası ile yürürlüğe girdi. Lokavt, işyerinde işi tamamen durduracak bir eylemin gerçekleşmesinin ardından, işverenin işi durdurma ve işçilerin sözleşmelerini askıya alma hakkına verilen isimdir. Eğer işçilerin sözleşmeleri tamamen fesih edilir ise 130 bin işsiz, işsizler kervanına katılacak. Ancak Türk Metal İşçileri Sendikası, uzlaşma için işçiler ile hala görüşme halinde olduğunu duyurdu.

İlginizi Çekebilir