27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Genel Sağlık Sigortası Pirim Borcu Olanlar Sağlık Hizmeti Alabilecek

Genel Sağlık Sigortası Pirim Borcu Olanlar Sağlık Hizmeti Alabilecek

Ekonomi

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan vatandaşlar, sağlık hizmeti almaya devam edecek. Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim borçları olan kişilerin sağlık hizmeti almaları sağlanacak. Devlet Hastaneleri ve kamu üniversitesi hastaneleri, Genel Sağlık Sigortası'nda eksik pirimi olan vatandaşlara 2020 yılının sonuna kadar hizmet verecek. Resmi gazetede yer alan yasa ile sigorta pirimi eksik yatırılmış olan kişiler bu yılın sonuna kadar sağlık hizmeti alabilecek.

Borcu Olan Tasarruf Yasasında Yer Alan Hükümden Muaf Tutulacak

Bu gün Resmi Gazete de yayımlanan ve 4376 sayılı yasa çerçevesinde kamu hizmetlerinden indirimli ya da ücretsiz yararlanmada muafiyet hükümlerini düzenleyen 2002 / 3654 sayılı kararda yenilik yapıldı. Genel Sağlık Sigortası kapsamında borcu olan kişiler, kamu kurumlarında sağlık hizmeti alamıyordu.

Cumhurbaşkanı kararıyla, Bakanlar Kurulu kararında yapılan değişiklik kapsamında Genel Sağlık Sigortası bulunan fakat pirim borçları olan vatandaşlar 2020 yılı boyunca hizmet alabilecek. Pirim borcu olan Türk vatandaşları, devlet hastaneleri ve kamu üniversitelerine bağlı hastanelerde sağlık hizmeti alabilmeleri için tasarruf yasasında bulunan ilgili hükümden 2020 yılı sonuna kadar muaf tutuldu.

Son Tarih Aralık 2020

Resmi gazetenin bugünkü sayısında yer alan yenilik, 2020 yılı boyunca geçerli olacak. Genel Sağlık Sigortası olup aynı zamanda pirim borcu olan vatandaşlar kamu hastanelerinden hizmet alamıyordu. Bu kapsamda yapılan yenilik sayesinde 2020 yılının Aralık ayına kadar kamu hastaneleri, devlet ve üniversiteye bağlı hastaneler, borcu olan kişilere hizmet verecek.

İlginizi Çekebilir