28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

FED'in Kararı Sanal Kurları Etkiler mi?

FED'in Kararı Sanal Kurları Etkiler mi?

Ekonomi

Sanal paralar ile dünya borsaları arasında tam olarak bir ilişki henüz belirlenmiş olmasa dahi bazı uzman görüşleri borsa ve sanal kur piyasaları arasında korelasyon olduğu yönünde. 

 Uzmanlar borsa-bitcoin korelasyonu hakkında ikiye ayrılmış durumda kimileri bu ilişkiyi kurmak için henüz çok erken olduğunu söylerken kimi uzmanlar da tüm dünya piyasasının bir biri ile mutlak bir korelasyon içinde olduğu yönünde görüş bildiriyor. 

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Merkez Bankası Fed'in yaptığı faiz artışının piyasaları etkileri uzmanlar tarafından tartışılıyor. Datatrek isimli araştırma şirketi 2016'nın başından itibaren Bitcoin ve dünya borsaları arasındaki ilişkiyi takip eden bir analiz çalışması yayınladı. bu çalışmada Bitcoin ve S&P 500 arasında 10 gün, 1 ay ve 1 çeyrek gib üç ayrı periyot altında incelendi. Sonuçlar oldukça ilginç: 

Bitcoin ve S&P 500 arasında 10 günlük periyotta %79, 1 Aylık periyotta %2, 1 Çeyrek Periyotta ise %33 korelasyon bulundu. Datatrek analistlerinin konuyla ilgili görüşleri ise şu şekilde: 

Yatırımcıların riski değerlendirmek aynı yatırım görüşlerini benimsediklerinden dolayı fiyat oynaklığı gördükleri zaman kripto paralar ve hisse senetleri hakkında benzer kararlar alacaklar. 

Fed'in yaptığı faiz artırımından sonra Bitcoin 3200 dolardan 4000 dolara çıktı. Fed genellikle ekonomik bir şişkinlik yaşandığı dönemlerde faiz artırımına gitmektedir. Yani bir varlığın gerçek değerinin çok yukarılarında işlem görmesi bu şişkinliği açıklıyor. 

Fed'in faiz oranlarını %2,5'e çıkarmasının ardından S&P 500 ve Dow Jones gibi borsalarda %5 oranında düşüş görülmüştü.

İlginizi Çekebilir