20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Esnaf Kredilerine Halkbank’tan Yüzde 100’lük Faiz İndirimi

Esnaf Kredilerine Halkbank’tan Yüzde 100’lük Faiz İndirimi

Ekonomi

Halkbank tarafından alınan faiz indirimi kararı, esnafları ve sanatkarları sevindirecek. Esnaf ve sanatkarların Halkbank’tan aldıkları ve bakiyesi 2020 senesine devreden krediler de dahil olmak üzere, 2020 senesinde doğrudan esnaf ve sanatkarların kullanıma açılacak bazı kredilerde %50 ve %100’lük faiz indirimleri uygulandı. Gelişmenin detayları haberimizin devamında.

Esnaf ve Sanatkarları Sevindiren Faiz İndirimi

25 Aralık tarihli Resmi Gazete’deki karara göre, Halkbank’tan esnaf kredilerinde %50 ve %100’lük indirim yapma kararı çıktı. Bankanın karardan doğabilecek gelir kayıpları ise, 2020 yılının bütçe ödeneklerinden Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Faiz istisnası ESSKK ve TESKMOB ile, kefaletsiz olarak KKTC’deki vatandaşların da kullandıkları kredileri kapsıyor. Buna göre bakiyesi 2020 senesine devreden ve 2020’de kullandırılacak olan esnaf ve sanatkar kredilerinde Halkbank tarafından indirim uygulanacak. Elbette vatandaşların yalnızca Halkbank aracılığıyla bu kredileri kullanmış veya kullanacak olmaları gerekiyor.

Yüzde 100’lük Dev İndirim

%50’lik indirim kullanılan veya kullandırılacak kredilere uygulanacak. %100’lük indirim ise kaybolmaya yüz tutan meslek dallarında faaliyet gösterenlerin kullandıkları veya kullanacakları kredilerde uygulanacak.

%100’lük faiz indirimine hak kazanan bir diğer esnaf ve sanatkâr grubu ise, KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayan ve 30 yaşını geçmiş genç girişimcileri kapsamına alacak. Buna göre KOSGEB’den onay alan projelerini Halkbank’a sunan girişimciler 100.000 TL’ye kadar %100’lük faiz indirimi alabilecekler.

İlginizi Çekebilir