27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Erdoğan Kanal İstanbul İçin 6-7 Yıl Açıklamasında Bulundu

Erdoğan Kanal İstanbul İçin 6-7 Yıl Açıklamasında Bulundu

Ekonomi

Son zamanların en çok konuşulan projelerinden bir tanesi olan Kanal İstanbul hakkında Erdoğan'dan bilgilendirmeler geldi. Bir programa katılan başkan Erdoğan projenin en az 6-7 yıl gibi bir süre sonunda tamamlanmasını beklediklerini dile getirdi.

Karşı Çıkanlar

Proje hakkında merak edilen tüm detayları konuşmak isteyen Erdoğan bitiş süresi için ortalama ön görülen sürenin 5-6 yıl olduğunu dile getirdi. Projenin fazlasıyla tartışmalı olmasının ve karşı çıkanların sayısının da fazla olmasının nedeni sorulduğunda ise bunu yapanların dikili ağaçlarının bile olmamasından dolayı bu gibi projelere dayanamadıkları yorumunda bulundu. Ne olursa olsun proje için yakında işlemlerin yapılacağı ve geri çekilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı konuşuldu.

Farklı Proje

3. havalimanı konusunda da aynı şeyi söyleyenlerin yanıldığını ve limanın çalışmaya bile başladığını söyleyen Erdoğan boğaz için bu projenin son derece değerli ve farklı bir proje olduğunun da altını çizdi.

Tamamen boğazın kontrolünün Türkiye elinde olacağını da bildiren Erdoğan boğazda yaşanan sorunların engellenmesi için de önemli olduğunu söyledi. Bir gemi kazası veya başka bir sorunun her an yaşanma ihtimalinin olduğu ve bundan dolayı da projenin çok önemli olduğu konuşuldu. Daha önce bir gemi faciası yaşandığından ve geminin 8 ay boyunca denizi kirlettiğinden de örnek veren Erdoğan bu örnekle bile projenin hayati olduğunu anlattı.

İlginizi Çekebilir