18
Pzt, Eki
33 Yeni Haber

Enflasyon Yüzde 5'in Altına İniyor

Enflasyon Yüzde 5'in Altına İniyor

Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini yürüten Berat Albayrak iş dünyasıyla bir araya geldiği programda açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Tarihimizde ilk kez Enflasyonu yüzde 5'in altında göreceğiz" dedi.

Bakan Berat Albayrak, Malatya İş Dünyasıyla Buluşma adı verilen bir programa katıldı. Bu programda açıklamalar yapan Albayrak, "İnşallah 2019 yılını büyüme yönünde pozitif bir rakam ile kapatacağız. 2019 yılında da daralma yaşanmaz. Enflasyonda ise yüzde 5'in altında bir rakamı tarihimizde ilk kez göreceğiz." şeklinde ifadelerde bulundu.

Finansal Piyasalar Normalleşti

Bakan Albayrak açıklamalarında " Döviz ile operasyonlara çalıştılar. Üç kez kur saldırısı uygulanan bir yılda hedeflerimize doğru ilerliyoruz. Ekonomideki sağlam altyapı sayesinde aldığımız önlemler ile finansal piyasalar normalleşti.

Enflasyon Ekim ayında yüzde 8'lerde olacak. Cari açıkla yaptığımız mücadelede kararlı ilerliyoruz. Ağustos ayında 5,1 milyar dolar oranında cari fazla verdik ve rekor kırdık. Şimdi üçüncü çeyrek itibariyle pozitif büyümeyi gördükten sonra dördüncü çeyrek itibariyle yüzde 4'ler oranını yakalayarak 2019 yılını da pozitif büyüme ile kapatacağız" dedi.

Faizlerin İnmesi Fayda Sağlıyor

Bakan Albayrak açıklamasının devamında "Merkez Bankası bin baz puan oranında faiz indirimi yaptı. Faizlerin inmesiyle piyasalar çok olumlu etkilendi. Ülkeyi yüksek faiz ödemelerine mahkum etmek istiyorlardı, şimdi bu zincirler artık kırılıyor.

Güven endeksinde %4.5 bir artma sağlandı. Ülkenin ihracat rakamları 36 milyar dolar seviyelerinden 180 milyar dolar seviyelerine kadar ulaştı. Ancak bu bize yetmez daha çok üreteceğiz" şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir