21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Elektrik İçin Yeni Tarife

Elektrik İçin Yeni Tarife

Ekonomi

Elektrik için yeni tarife haberi Enerji Bakanı’ndan geldi. Bakan Fatih Dönmez açıklamasında tarifenin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili olduğunu belirtti. Çalışmaları devam eden tarifenin yenilenebilir kaynaklar tarafından üretilmiş olan elektriği kullanmak isteyenler için hazırlandığın belirtti. Böylece kişiler sadece bu kaynaklardan elde edilmiş olan elektriği kullanmak istediklerinde şirketlere başvurarak tarifeyi kullanmaya başlayabilecekler.

Bakandan Jeotermal Hedefi Açıklaması

Enerji Bakanı Fatih Dönmez yeni tarife açıklamasından sonra jeotermal enerji hedefleri hakkında da açıklama yaptı. Bakan açıklamasında Türkiye’nin jeotermal üretimde Avrupa’da birinci sırayı aldığı dünya genelinde de dördüncü sırada olduğunu belirtti. Geçen yıl itibariyle sıralamanın bu şekilde olduğunu belirtirken ileriki dönemde hedeflerinin dünya birincisi olmak olduğunu dile getirdi.

Jeotermal enerji konusunda projelerinin devam ettiğini de açıklayan Fatih Dönmez 2000 yıllarının başındaki üretim oranından daha yüksek seviyede olduklarını belirtti. O zamanlar jeotermal enerji üretiminin 15 megavat olduğunu ve şu anki üretimin ise 1525 olduğunu açıkladı.

Elektrik Üretimi Dışında da Kullanılıyor

Bakan Fatih Dönmez elektrik üretimi dışında farklı alanlarda jeotermal enerji kullanıldığını anlattı. Bu kullanım alanlarında turizm, tarım ve seracılık olduğunu belirten Dönmez oranlar hakkında da bilgi verdi. Bakan açıklamasında toplamda 4300 dönüm arazide jeotermal enerjinin kullanıldığını anlattı.

Ayrıca toplamda 400 adet otelde termal su kullanımının jeotermal enerji vasıtasıyla sağlandığını belirtti. Söz konusu otellerden de 18 milyon üzerinde insanın faydalandığını ifade etti.

İlginizi Çekebilir