21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Elazığ Depreminden Etkilenen KOBİ'lere Faizsiz Kredi Verilecek

Elazığ Depreminden Etkilenen KOBİ'lere Faizsiz Kredi Verilecek

Ekonomi

Türkiye, Cuma günü meydana gelen 6,8'lik Elazığ depreminin yaralarını sarmaya devam ediyor. Bir düzenleme de depremden etkilenen KOBİ'lere geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Elazığ depreminden etkilenen KOBİ'lere 100 bin TL'ye kadar destek kredisi verilecek. Verilecek olan bu acil kredinin faizi de KOSGEB tarafından karşılanacak. Dolayısıyla depremden etkilenen Elazığ ve Malatya'daki KOBİ'lere 12 ay ödemesiz acil kredi verilecek.

İlk 12 Ay Ödemesiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB aracılığıyla bölgede acil destek kredisi için çalışma başlattı. Depremden etkilenen KOBİ'ler için harekete geçen bakanlık, durumunu kaymakamlığa ya da valiliğe bildiren işletmelerin de 100 bin TL'ye kadar acil destek kredisinden yararlanabileceğini duyurdu.

Kredinin faizini KOSGEB'in üstlendiğini duyuran bakanlık, ilk 12 ay boyunca işletmelerden ödeme alınmayacağını belirtti. İlk 12 ay ödemesiz olan acil destek kredisi için ödeme şekli 3 aylık taksitler halinde olacak 36 aya yayılacak. Ödeme sırasında sıkıntı yaşayan KOBİ ve işletmelere Kredi Garanti Fonu(KGF) destek olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimatı Verdi

KOSGEB'in 2018 yılında uyguladığı makine teçhizat ve finansman desteklerinden yararlanan depremzedeler için ödemelerin 2021 yılına ertelenmesi de program dahilinde yer alıyor. Bununla birlikte 30 Haziran 2020'de vadesi dolacak krediler için KOBİ ve işletmelerin geri ödemeleri vade sayısı değiştirilmemek kaydıyla yeniden düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan program 6,8'lik Elazığ ve Malatya depreminden etkilenen tüm KOBİ ve işletmeleri kapsıyor.

İlginizi Çekebilir