19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Ekrem İmamoğlu Zam ile İlgili Konuştu

Ekrem İmamoğlu Zam ile İlgili Konuştu

Ekonomi

İstanbul’da ulaşıma yapılan yüzde 35’lik herkes tarafından tepki ile karşılanmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Youtube kanalında yayımlanan “Zor Sor” programına konuk oldu ve kendisine ulaşıma yüzde 10 yapılsaydı İBB oluşacak zararı karşılayamaz mıydı? Sorusu soruldu.

Zor Sor Programının sunucusu Nihat Sırdar’ın hazırladığı sorularla devam eden akışta bu sorunun sorulması herkesin ilgisini çekti. Program yayınlandığı andan itibaren önemli bir takipçiye ulaştı. Sırdar yayın sırasında katılımcılardan soru da aldı. Ekrem İmamoğlu’na ulaşıma yüzde 35 değil de yüzde 10 zam yapılsaydı İBB bunu karşılayamaz mıydı? Yani Belediye batır mıydı? Şeklinde bir soru geldi.

Halkımızdan Özür Diliyorum

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sorulan soru karşılığında söze “Halkımızdan özür diliyorum” cümlesiyle başladı. Cevabına şöyle devam etti “Sadece son 1 yılda akaryakıt fiyat artışları bile bu zammın 15 daha üzerinde gerçekleşti. Ben bu zammı yapmak istemezdim fakat süreç yönetilebilir olmaktan uzaktı.

Ulaşıma %35 zam yapmasaydık İBB olarak ulaşımda 3.7 milyar TL destek sağlamamız gerekiyordu ki ulaşım hizmetleri sürsün. Yapılan zamla bu açığı 2.3 milyar TL’ye düşürerek ulaşım hizmetlerini sürdürülebilir hale getirdik.” açıklamasını yaptı.

Seçim döneminden sonra yapılan indirim dikkate alındığında uygulanan zamla birlikte seçim öncesi seviyenin yine de altında ulaşım sağlanmış oldu. İBB tarafından uygulanan zam akaryakıta gelen zamların çok daha altında gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilir