17
Pz, Eki
29 Yeni Haber

Ekmeğe İstanbul'da Zam Talebi

Ekmeğe İstanbul'da Zam Talebi

Ekonomi

İstanbul fırıncılar odası tarafından verilen bilgiye göre ekmeğe zam için talepler oluşturuldu. Şuan geçerli olan fiyatın yaklaşık %20 daha fazlasına satılmasını talep ederek ekmeğin 1 lira 50 kuruş olmasını istediklerini dile getirdi.

Büyük Bir Zam Değil

İstanbul Fırıncılar Odası tarafından yapılan açıklamaya göre görüşmelerin gerçekleştiği ve bu konuda zam hazırlığında oldukları ortaya çıktı. Yapılan görüşmelerden sonra ortalama %20 civarında bir zam istenildiği anlaşıldı. 2020 yılı için istenen fiyatın büyük bir zam olarak değerlendirilmemesi gerektiği ve maliyetlerin yükseldiği de söylenen veriler arasında yer aldı. Valiliğin de dahil olduğu konu ile alakalı olarak maliyet ve diğer kalemler incelendikten sonra olumlu ve olumsuz geri dönüş yapılacağı da bildirildi.

1 Lira 50 Kuruş

Şuan geçerli olan gram üzerinden yapılacak olan zam için talep edilen rakam 200 gram ekmek için 1 lira 50 kuruş olarak açıklandı. Şuan talep edilen rakam için onay beklediklerini dile getiren oda başkanı üyelerinin de kendilerinden zam beklentisi içinde olduklarını açıkladı. Maliyet kalemlerinin artmasından dolayı beklenen rakamın aslında 1.50 - 1.75 TL arasında olması gerektiği üzerinde de duruldu.

Un fiyatlarındaki artışın maliyetleri artırdığı ve bundan dolayı da haklı olarak hesaplama yapılmasını talep ettikleri de konuşulan konular arasında yer aldı. Zam durumunun ne olacağı ise henüz netleşmediğinden dolayı bekleniyor.

İlginizi Çekebilir