20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Ek Ders Ücreti Öğretmenleri Sevindirecek

Ek Ders Ücreti Öğretmenleri Sevindirecek

Ekonomi

2019 - 2020 eğitim öğretim yılında ilk defa uygulanan ara tatil uygulamasında ek ders ücretinin verilip verilmeyeceği konusu öğretmenleri tedirgin etmişti.

Resmi Gazetede Yayınlandı

Risk oluşturan bu durum yapılan düzenlemeler ile Resmi gazetede yayımlanarak netlik kazandı. Ek ders ücret sınırı 4 haftaya çıkarıldı. Yapılan yeni düzenleme karara bağlanmadan önce bu alanda eski düzenleme maddesi bir öğretim yılındaki iki tatil dönemi olan sömestr ve yaz tatili için belirlenmiş tatil sayısı 4' e çıkarken bu düzenlemenin de değiştirilme ihtiyacı hasıl olmuştu. Konu hakkında yapılan yeni düzenleme bugünkü Resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenleme ile öğretmenlerin okullarda yaptıkları çalışmalar ile ara tatillerde de ek ders alabilecek.

"Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar"ında yapılması gereken değişikliğin ara tatil kararı ile birlikte düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapıldığını belirten Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici bu süreçte illerde uygulamada karışıklığa ve ikileme yol açtığını bu karışıklık ve mağduriyetlerin giderilmesi için alınan kararın doğru olduğuna değindi.

Eğitim Ve Öğretimde 2019 - 2020 Takvimi

Öğretmen ve öğrencileri ilgilendiren Milli Eğitim Bakanlığı eğitim takvimi planlaması aşağıdaki şekilde ilerleme gösterecektir.

  • 9 Eylül 2019 tarihinde başlayan 2019-2020 eğitim öğretim dönemi
  • İlk ara tatil uygulaması 18 -22 Kasım 2019’da tarihinde (bu yıl ilk defa uygulandı)
  • 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında yarıyıl (sömestri) tatili
  • İkinci ara tatil uygulaması 06 -10 Nisan 2020 tarihinde
  • 19 Haziran 2020 tarihinde yaz tatili.

Hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin dinlenmesi, soluklanması ve ayrıca eğitim seminerleri ile eğitim ve öğretimde daha verimli olunması amacıyla uygulanan bu yeni sistemde eksik olan kısım ek ders ücretleri konusunda olan muamma idi. Yapılan son düzenleme ile birlikte bu muamma ortadan kaldırıldı.

Sözleşmeli ve ek ders karşılığında çalışan öğretmenler ve kadrolu öğretmenler bu yeni düzenleme ile rahat nefes aldı. Eğitim camiasında memnuniyet yaratan bu yasal düzenleme önemli bir sorunun çözülmesine katkı sağladı.

İlginizi Çekebilir