22
Cts, Oca
32 Yeni Haber

Egzoz Muayenesinde Yeni Sisteme Geçildi

Egzoz Muayenesinde Yeni Sisteme Geçildi

Ekonomi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığını yeni olarak uygulamaya soktuğu sistem ile artık Egzoz Muayenesi yaptırmayan araçlar otomatik olarak belirlenecek. Yeni yapılan Egzoz Elektronik Denetim sistemi ile egzoz muayenesini yaptırmayan araçlar otomatik olarak belirlenecek.

Trafiğe Çıkamayacak Durumdaki Araçlar

Trafiğe kayıtlı araçlar Çevre Kanunun gereğince egzoz ölçümü yaptırmak zorundalar. Ülkemizde trafiğe kayırlı olan yaklaşık 23 Milyon 44 Bin araçtan 17 milyonun üzerinde araçlar egzoz ölçümüne tabi tutuluyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde muayene yaptırmayan yaklaşık 1 milyon 931 bin adedin üzerindeki olan araçlardan yaklaşık olarak 500 bininin trafiğe çıkamayacak durumda olduğu tahmin edilmektedir. 1 milyon 431 bin adedin üzerinde aracın ise egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmadığı tespit edildi.

Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmamanın Cezası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni uygulaması olan egzoz ölçümü takip sistemi ile ölçüm yaptırmayan araçlar takipten kaçamayacak. 2020 yılında Egzoz ölçümünün yaptırılmadığı tespit edilen araçların sahiplerine 1.895 TL idari para cezası uygulanacak.

Standartlara aykırı bir emisyona sebep olan araç sahiplerine 3,790 lira idari para cezası kesilecek.

Sistem Ölçüm Araçlarına Monte Edilecek

Yeni uygulamaya geçilen sistem egzoz ölçüm aracına monte edilecek ve ölçüm yaptırmayan araçlar anında plakalarında tespit edilecek. Sistem ilk olarak Ankara'da uygulanmaya başlandı ve yaklaşık 6 ay içerisinde tüm Türkiye genelinde uygulanmaya başlanacak. Bu sistem sayesinde ölçüm yaptırmayan araç sayısında önemli bir düşüş olacak.

İlginizi Çekebilir