19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Dünyaya Açılan Defne Yaprağı

Dünyaya Açılan Defne Yaprağı

Ekonomi

Genç girişimci Zonguldak'ta, KOSGEB'den aldığı hibe desteğiyle kuruluşunu yaptığı yaş defne yaprağına yönelik tesis ile, dünyanın farklı ülkelerine kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılmak amacıyla binlerce tonu bulan defne yaprağının ihracına başladı.

Taner Aydın, Zonguldak Alaplı ilçesi'nde bulunan Kasımlı Mahallesi'nde faaliyete geçirdiği tesiste defne yaprağı işliyor. Orman İşletme Müdürlüğü ile yaptığı işbirliği sayesinde kurutup balyaladığı defne yapraklarını başta ABD olmak üzere Avrupa ülkeleri, Çin ve Uzakdoğu ülkelerine gönderiyor.

İstihdam Sağlıyor

Gazi Üniversitesi'ne okuyan ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümünden mezun olan Aydın, KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katılarak önce sertifika daha sonra da hibe desteği aldı. 2018 yılında kurduğu defne yaprağı işleyen tesiste 15 kişiye de istihdam imkanı sağlayan Aydın, tüm dünyaya ihracat gerçekleştiriyor.

Fikir İnternetten

Taner Aydın kurduğu tesis ile defne yaprağı işliyor. ve ihraç ediyor. Taner Aydın, defne yaprağı işini ülkeden ithal edilen ürünler listesi üzerinden internette gördüğünü, bölgede potansiyel olup olmadığını araştırdığını, bölgede az kapasitede de olsa bu işin yapıldığını, yaptığı gözlerden sonra ise tesisini kurarak çalışmaya başladığını söyledi.

Genç girişimci, ormandan topladıkları yaş defne yapraklarını, tesislerinde bulunan fırında belli bir sıcaklık derecesinde kuruttuklarını, daha sonra çırpma tekniği ile yaprakları dallardan ayırdıklarını, bu şekilde çalışan tesiste 15 kişiye istihdam olanağı sağladığını ifade ederek, gelişen tesisini ve iş sahasını anlattı.

İlginizi Çekebilir