01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

Dünya Genelinde Asgari Ücret Sıralamasında 20. Olduk

Dünya Genelinde Asgari Ücret Sıralamasında 20. Olduk

Ekonomi

Son yapılan değerlendirmeler ile ülkemizdeki asgari ücretin brüt olarak iki bin dokuz yüz kırk Türk Lirası olarak belirlenmesi ile biraz da olsa sevinen işçiler dünya genelindeki sıralamada sondan üçüncü olduğumuzun da farkında. Avrupa genelinde 448 Euro gibi bir rakama tekabül eden bu artış ile rahat nefes alamasak da umutları artırmaya yetti.

Küçük Ülkeleri Geçebildik

Avrupa istatistik ofisinin yaptığı araştırma ile dünya genelinde asgari ücret sıralamasında 20. Olduk ancak diğer gelişmekte olan Letonya veya Bulgaristan gibi bazı ülkelerinde önüne geçebildiğimizi söyleyebiliriz. Avrupa Birliğine bağlı 28 ülke arasından sadece 22 tanesinin asgari ücret uygulamasına dâhil olduğunu düşünürsek ve bizimde 20. Sırada olduğumuz düşünülürse aslında pek de iç açıcı bir durum olmadığını görebiliriz.

Rekor Lüksemburg’da

Net olarak 2.340 TL’ye denk gelen ülkemizdeki asgari ücret uygulamasının yanı sıra dünya genelinde liderliği Türk Lirası olarak söylersek 14.036,36 TL olarak Lüksemburg almıştır. Akabinde ise 10.859 TL ile İrlanda takip etmektedir, görüldüğü üzere dünya standartlarına yükselebilmemiz açısından daha fazla çalışma ve gelişim gerektiği aşikârdır.

Türkiye Asgari Ücret Ülkesi Ama Sınırı Çok Düşük

Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak 10 milyonu asgari ücret tarifesi ile çalışmaktadır, ancak takdir edilen değer çalışan nüfusun talebinin altında olması ile birlikte Avrupa standartlarına göre de sınırın oldukça altındadır. Şartların daha iyi bir hale gelebileceğini hep birlikte umut ederek beklemekteyiz.

İlginizi Çekebilir