17
Pz, Eki
28 Yeni Haber

Domates Üreticisi Zor Durumda

Domates Üreticisi Zor Durumda

Ekonomi

Türkiye domates üretiminde, dünyada önemli bir yere sahip bulunuyor. Ülkemizin domates deposu ise, Antalya ilinin Kumluca ilçesi kabul ediliyor. İlçenin gündemde olan en büyük sorunu ise, domates üreticisinin zor durumda olması.

Üretim Çok Alan Yok

Kumluca ilçesindeki domates üreticileri, ürünlerini satamamanın sıkıntısını yaşıyor. Bu yıl domates hasadının iyi olmasına rağmen, üreticinin yüzü gülmüyor. Üreticiler, topladıkları domatesleri toptancı halinde, 50 kuruşa bile satamamaktan dert yanıyorlar. Domates üreticileri, ürünlerini zamanında toplamak zorunda olduklarını, aksi halde tarlada çürüdüğünü söylüyorlar.

Bu nedenle de toplanan tonlarca domatesin depolarında beklediğini belirtiyorlar. Halkımızın domatessiz kalmaması için, gece gündüz yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten üreticiler, talep olmaması dolayısı ile domateslerin çürümesinden korkuyorlar.

Domates Üreticisi Yardım Bekliyor

Devletin çiftçiye verdiği istikrar paketinden yardım alamadıklarını söyleyen üreticiler, devletten yardım bekliyorlar. Özellikle bankaların da kredi borçlarını ertelememesi, domates üreticisini daha da zor duruma düşürmüş. Üreticiler devletin yeni ücretsiz pazarlar açmasını ve ellerindeki domateslerin iç piyasada tüketilmesini talep ediyorlar. Üreticiler ülkemizdeki tüm belediyelere bu konuda yardım çağrısında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir