20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Dış İşleri Bakanlığından EastMed Projesi Açıklaması

Dış İşleri Bakanlığından EastMed Projesi Açıklaması

Ekonomi

Dün Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Başbakanları arasında imzalanan protokole göre, İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan, Doğu Akdeniz bölgesi doğalgazını Avrupa'ya taşıyabilecek. Tabii, anlaşma uluslararası hukuka uygun koşullarda yapıldıysa. Geçtiğimiz haftalarda Libya ile anlaşma yapan ve Akdeniz'de Libya ile Türkiye arasındaki karasularını kapsayan antlaşmaya göre, Türkiye ve Libya'dan izinsiz bir şekilde bunu gerçekleştirmek mümkün olmayacak.

Akdeniz'de Neler Oluyor?

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin, İsrail ile ortak çalışmalar yaparak Doğu Akdeniz'de bulunan doğalgaz rezervlerinin kendisine aitmiş gibi hareket etmesi, Türkiye'nin bölgede sert bir politika izlemesine yol açtı. Kuzey Kıbrıs'ın haklarının gasp edilmesine ve Doğu Akdeniz'de en uzun sınırın Türkiye'ye ait olmasına aldırış etmeyen bu iki ülkeye karşı, Türkiye ile Libya bir anlaşma imzalayarak, Akdeniz'i iki parçaya bölmesi, Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs'ta panik yarattı.

EastMed Nedir?

Türkiye'ye karşı ittifak oluşturan ve Doğu Akdeniz doğalgaz rezervini Avrupa'ya peşkeş çekmek isteyen üç ülke, dün Yunanistan'ın başkenti Atina'da East Mediteanean anlamına gelen ve kısaca EastMed olarak adlandırılan projenin anlaşmasını gerçekleştirdiler.

Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin buna müsaade etmeyeceğini anlamak güç değil. Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, durum ile alakalı Türkiye'nin görüşünü basın ile paylaşırken, Bakanlık Sözcüsü Aksoy ''Bu beyhude anlaşmalar ile Türkiye'nin kararlılığı karşısında çözüm bulamayacak, bize karşı başarılı olamayacaklar.'' şeklinde görüş bildirdi.

İlginizi Çekebilir