01
Çrş, Ara
28 Yeni Haber

Devlet İşverene Asgari Ücret Desteği Veriyor

Devlet İşverene Asgari Ücret Desteği Veriyor

Ekonomi

Devlet işverene herhangi bir sektör ayrımı yapmadan asgari ücret desteği veriyor. Bu destek torba teklifinde bulunan Plan ve Bütçe Komisyonunda onaylandı. Bu onaya göre devlet her işverene bir asgari ücretli çalışan için günlük olarak 2,5 TL destek verecek. Aylık toplam 75 TL işverene asgari ücret desteği verecek.

Sendikalı Çalışan İş Yerlerine Süpriz Destek

Sendikalı işçi çalıştıran iş yerleri devletin verdiği destekten daha fazla yararlanabilecekler. Normal şartlarda günlük verilen 2,5 TL destek sendikalı işyerine 8,50 TL verilecek. Böylece sendikalı işveren devletten bir asgari ücretli çalışan için aylık toplam 256 TL destek alacak. Sendikalı işverenleri sevindiren haber ayrıca sendikalı işçileri de sevindirdi.

Borçları Olan İşverenlere Destek Verilmiyor

İşverenlerin devlet desteğinden yararlanabilmesi için borçları ve cezaları olmaması gerekiyor. Borç ve cezası bulunan işverenler asgari ücret desteğinden yararlanamıyor. Fakat borçlu ve cezalı işverenler borçlarına taksitlendirme yaptıysa ve borçlarını zamanında ödüyorsa asgari ücret desteğinden yararlanmaya devam eder. Borç ve cezalarını ödemediği ve geciktirdiği takdirde asgari ücret desteği kesilir. Böylece asgari ücret desteği alamaz.

İlginizi Çekebilir