21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Çin Ekonomisinde Küçülme Yaşandı

Çin Ekonomisinde Küçülme Yaşandı

Ekonomi

Çin’in Wuhan isimli şehrinde ortaya çıkarak tüm Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs salgının Çin ekonomisini kötü etkilediği ortaya çıktı. Koronavirüs sebebiyle ülkenin ekonomisinde küçülme yaşandı. Bu küçülmenin ise 28 yıldan sonra görüldüğü öğrenildi.

Üç Aylık Küçülme Oranı Açıklandı

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’in 2020 yılının ilk üç ayını kapsayan ekonomi raporları açıklandı. Bu rapora göre Çin’in ilk üç aydaki ekonomik küçülme oranı 2019 yılına göre %6.8 oldu. Böylece Çin’de 28 yıldır görülmeyen ekonomik küçülmenin görüldüğü öğrenildi. Ayrıca ülkenin dış ticaret, sanayi ve perakende satış oranlarının da önceki yıla göre düşüş gösterdiği açıklandı. Buna göre Çin’in dış ticareti 6,4, sanayisi 1,1 ve perakende satışları ise 15,8 oranında düşüş gösterdi.

İMF Tarafından Rapor Yayınlandı

Çin’in ekonomisi hakkında verilerin yayınlanmasından farklı olarak İMF dünya ekonomisine dair bir rapor yayınladı. Bu raporda dünyadaki ekonominin salgın sebebiyle Büyük Buhran’dan daha kötü durumda olacağından bahsedildi. Ayrıca dünya genelinde ekonominin toplamda %3 oranında daralacağı görüşü paylaşıldı. İmf raporunda Çin ekonomisine dair büyüme oranı beklentisini paylaştı ve oranın %1.2 olacağı yönünde bir tahmin yaptı.

İlginizi Çekebilir