19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Çin de BlockChain Teknolojisini Onayladı

Çin de BlockChain Teknolojisini Onayladı

Ekonomi

Birkaç yıl önce Bitcoin ve alt coin alım satımlarına yasak getiren Çin'de işler yavaş yavaş değişiyor. 

Ülkede geçen blockchain yasası, 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girecek ve bu yasaya göre Bitcoin'e tekrar izin verilerek blockchain teknolojisi ticari olarak kullanılabilecek. 

Çok az sayıda teknoloji ürünü geçtiğimiz on yılda küresel çapta bir etkiye neden oldu. Hiç şüphesi Blockchain teknolojisi bu az sayıdaki yeniliklerden biri. Sadece Çin değil neredeyse tüm ülkeler bu teknolojiye ayak uyduramadı bazı bürokratik engellerle karşılaşıldı. Çin bu anlamda kendilerinin geliştirmediği bir teknolojiye destek vermemek yönünde davranış sergilemişti. 

Henüz yeni kabul edilen yasa bu teknolojinin Çin'de kullanılmasını teşvik etmeyi amaçlıyor. Başkan Xi Jinping, bu sektörde birçok fırsat görüyor. Teknoloji, dijitalleştirme, kayıt tutma ve benzeri birçok amaç için kullanılabilecek olan blockchain teknolojisi 1 Ocak 2020'den itibaren Çin'de kullanılabilir olacak. Bu sektörün yıllar boyu gelişmesini sağlamak için yeni bir düzenleyici çerçeve oluşturulacak.

Çin Hükümetini kendi kripto para birimini geliştirdiği düşünülüyor. Bu anlamda Çin Hükümeti, blockchain teknolojisine dayalı yeni ticari uygulamalar araştırmak ve geliştirmek istiyor. Tam olarak hangi ticari şifreleme teknolojilerini kapsayacağı hakkında net bir bilgi olmasa da yakın zamanda bu alanda yeni bilgiler gelebileceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir