01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

Cari İşlemlerde Fazlalık

Cari İşlemlerde Fazlalık

Ekonomi

Yapılan incelemelerde 2019 yılı cari açığın fazla olduğu ve bu miktarının 2 milyar 798 milyon olması ve geçen yıla oranla %10 artış göstererek aradaki farkın 1 milyar 674 milyon dolar olması ekonominin acınası durumunu gözler önüne serdi.

Merkez bankası her yılın son ayında incelemeye aldığı cari işlemleri 2019 yılının Aralık ayında da rutin olarak gerçekleştirmiş ve incelemeler sonucu basına yapılan açıklamalarda cari açığın bir önceki yıla oranla çok fazla olduğunun gözlendiği saptanmıştır.

Cari Hesaplamaları

Merkez bankası cari işlemlerde baz aldığı kriterleri

  • Doğrudan yatırım kaynakları
  • Pörtföy yatırımları
  • Yurt dışı tahvil ihracı
  • Diğer yatırımlar
  • Yurt dışından alınan krediler gibi alt kalemler üzerinden değerlendirmekte ve cari açığın 2019 yılın net tablosunu bu veriler ışığında kaydetmektedir.

Cari İşlemler Ne Demek

Cari açık tanımı yaparak konunu daha iyi kavranacağı ve bu açıklama ile ülke ekonomisinin gidişatını tahmin etmek daha kolay olacaktır. Cari açık bir ülkedeki ihracat ve ithalat arasındaki dengeleri ifade etmektedir. Bu uygulama ile ülkenin 3 aylık, 6 aylık, 9 aylık ve/veya yıllık ekonomi girdi ve çıktıları hesaplanmakta ve bu dengelerin eşit olması veya birinin daha yüksek olması durumunda ülke hakkında sinyaller vermektedir.

Merkez Bankasının yaptığı cari açık miktarının fazla olması ve dengelenmesi için vatandaşın biraz daha kemer sıkacağı kaçınılmaz olacaktır.

İlginizi Çekebilir