17
Pz, Eki
29 Yeni Haber

Çalışan Annelere Müjde

Çalışan Annelere Müjde

Ekonomi

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen proje kapsamında üç büyük ilde çocuğu olan annelere bakıcı yardımı olarak yaklaşık 1300 TL verilecek.

Projenin kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir bulunmakta olup, halen çalışmakta olan 3700 anneye bakıcı yardımı yapılacak. Ayrıca proje ile düzenlenen eğitimleri tamamlayan yaklaşık 6000 bakıcı adayına bir kereye mahsus olmak üzere 1300 lira civarında ödeme yapılacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk yaptığı açıklamada “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” ni başlatacaklarını belirtti. Proje ile hem eğitim alan bakıcı kadınların istihdamı hem de çalışmakta olan annelerin bakıcı masraflarına destek sağlanması amaçlanıyor. “Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır” sloganı ile yola çıkan proje ile sigortalı çalışmanın da önem kazanması ve çalışan annelerin bu konuya hassasiyet göstermesi bekleniyor.

Destekten faydalanılabilmesi için, 2 yaş altı çocuğu olup sigortalı olarak çalışan annelerin, bakanlıkça düzenlenen MEB onaylı eğitimi tamamlamış ve sertifika almış bakıcıları tercih etmesi gerekmektedir. Ayrıca engelli çocuğu olan annelere 1625 lira mali destek sağlanacaktır.

3 yıl sürecek olan proje ile yaklaşık 160 milyon lira civarında bir yardım sağlanacağını açıklayan Bakan Selçuk, başvuruların internet üzerinden alınacağını duyurdu. Başvuruların ilk adımı 13 Kasım Çarşamba günü saat 14:00’da başlayacak olup kesin kayıtlar 26 Kasım'da alınacak şeklinde açıklamalarını tamamladı.

İlginizi Çekebilir