19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Brexit Tasarısı 2. Elizabeth Tarafından Onaylandı

Brexit Tasarısı 2. Elizabeth Tarafından Onaylandı

Ekonomi

Avrupa Birliği’ne üye olan birçok farklı ülke bulunuyor. Bunlardan biri olan İngiltere ise, şuan için Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde bulunuyor. Bu durumun gerçekleşmesi yani İngiltere’nin artık Avrupa Birliği’nde yer almamasını sağlayacak tasarı olan Brexit, artık yasalaşmış bir durumda.

Bu önemli kararı onaylayan İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth, bu tasarının aktif bir şekilde yürürlüğe girmesini sağladı. Alınan bu ciddi karar neticesinde İngiltere’nin 31 Ocak 2020 tarihinde resmi kapsamda Avrupa Birliği’nden ayrılması bekleniyor. Brexit Tasarısı, bu kararın gerçekleşmesi için gerekli hukuki temellere dayanıyor.

Tasarının düzenlenmesi ve gerekli işleme tabi tutulması, parlamenter sistemin değerlendirmelerinden de geçmiştir. Parlamentoya gönderildiğinde birtakım iptallerle karşılaşan tasarı, tekrar Başbakan Boris Johnson’un da etkisiyle Lordlar Kamarası’na sevk edilmişti.

İngiltere’nin Avrupa Birliği Üyeliği 31 Ocak’a Kadar

Avrupa Birliği’nden ayrılmasına çok az bir zaman kalan İngiltere’nin, 31 Ocak’a kadar AB bünyesinde hala yer almaya devam edeceği belirtiliyor. Ülkenin, AB ile aralarında gerçekleşen Brexit Antlaşması, bu süre zarfında bu durumun sadece fiili bir kapsamda gerçekleşeceği yönünde bir yapı içeriyor.

Yani 31 Ocak vaktine kadar ülke, herhangi bir şekilde siyasi beyanlarının işlenmesi yönünde bir role sahip olmayacak. Burada karşılaşılacak olası durumlardan biri ise, İngiltere’nin geçiş dönemini uzatmak istemesidir.

Eğer böyle bir durum meydana gelirse, ülkenin AB’ye başvurması için Haziran dönemini beklemesi gerekiyor. İngiltere, önceki dönemlerde de AB’den ayrılmayı sağlayacak Brexit Tasarısının onaylanması konusu gündeme getirmişti. Fakat bu tasarı çok defa yeterli onayı alamaması yönünde bir durumla karşılaşmıştı. Bu ise, tasarının sürekli sonraki yıllara ertelenmesine neden oluyordu.

İlginizi Çekebilir