19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Berat Albayrak’tan Enflasyon’da İyileşme Açıklaması

Berat Albayrak’tan Enflasyon’da İyileşme Açıklaması

Ekonomi

Bakan Berat Albayrak katıldığı etkinlikte ülkenin enflasyon ve faiz durumuna dair açıklamalarda bulundu. Bakan açıklamasında faiz oranlarında, kur oranlarında ve enflasyonda iyileşme sağladıklarını belirtti. Ancak bu çalışmaların yeterli olmadığını ve iyileştirme çalışmalarının daha yeni başladığını belirtti.

Krizi Bekleyenler İçin Hüsran

Bakan Berat Albayrak katıldığı Gaziantep İş Dünyası toplantısında açıklamalar yaptı. Enflasyon ve faiz açıklamalarının yanı sıra ekonominin durması için uğraşanlara izin vermeyeceklerini anlattı.

Yaptıkları çalışmaların krizi bekleyenler için hüsrana sebep olduğunu belirtti. Ayrıca hazine ve maliye bakanlığı olarak ticari amaçla kullanmak amacıyla alınan kredilerde uygulanan faiz oranının %9 hanesine indireceklerini açıkladı. Aynı zamanda bakan Albayrak sabit faizli finansmanın tarihte ilk kez olacağının vurgusunu da yaptı.

İyileşmenin Toplumun Tamamına Yansıyacağını Anlattı

İş dünyası etkinliğinde ekonomiye dair açıklamalar yapan Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamalarında ekonomi piyasasında meydana gelen rahatlamanın toplumun tamamına yansıyacağını belirtti.

Bu iyileşmenin genele yayılmasından kimsenin şüphe duymaması gerektiğini anlatan Albayrak ülkenin iki seçenekten oluşan finansman paketini kullanacağının açıklamasını yaptı. Bu açıklamaya göre pakette yer alacak iki seçenek sabit faiz ve Tlref endeks seçenekleri olacak.

Bakan bunun dışında ülkenin ithalat, ihracat ve üretimini artıracak yeni fonlama modeline geçiş yapacaklarını anlattı. Bu modelin ise Türk lirasında uzun vade imkânının olacağını belirtti. Ekonomi alanındaki yaptıkları bu çalışmalarla ülkenin ekonomi alanındaki iyileşmesinin hız kesmeden devam edeceğini bildirdi.

İlginizi Çekebilir