27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Benzinlerde Kullanılan Etinole 3 Ay Ara Verilecek

Benzinlerde Kullanılan Etinole 3 Ay Ara Verilecek

Ekonomi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı flash bir gelişmeye imza attı. Dün Cumhurbaşkanı ve bakanlar arasında yapılan toplantı sonrası Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca radikal bir karar alındı. Kararı açıklayan Mustafa Varank, kolonya ve dezenfektan üretmek için benzin içine etanol karıştırılma işine 3 ay ara verileceğini söyledi. Böylelikle petrol rafinerilerinde etanol yerine etil alkol üretileceği açıklandı.

3 Aylığına Benzine Etanol Karıştırılmayacak

Koronavirüs sebebiyle kolonya ve dezenfektan ihtiyacının artması Sanayi Bakanlığını harekete geçirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca benzine etanol karıştırma zorunluluğu 13 Haziran 2020 tarihine kadar ertelendi. Bu durumun rafinerilerdeki biyoetanol talebini azaltacağı üzerinde duruldu. Böylece koronavirüsten koruyan dezenfektanlar ve kolonyalar için gerekli olan etil alkol Türk rafinerilerinde üretilecek.

Fırsatçılık Önlenmiş Olacak

Sanayi Bakanlığının bu hamlesi ile koronavirüse karşı kullanılan kolonya ve el dezenfektanlarının da fiyatlarının sabitleneceği düşünülüyor. Hijyen açısından halkın tüketmek zorunda olduğu bu antibakteriyel ürünler, koronavirüs tehlikesi ortaya çıktığından beridir oldukça yüksek fiyatlardan satışa sunuluyordu. Rafinerilerde etanol yerine etil alkolün üretilmesi bu ürünlerin fiyatlarının da düşeceğini ortaya çıkardı.

İlginizi Çekebilir