27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Benzin ve Motorinde İndirim

Benzin ve Motorinde İndirim

Ekonomi

Dünyanın tersine döndüğü anlardan biri olarak görülen petrol fiyatlarındaki sert düşüşün benzin ve motorine de yansıması beklenmektedir.

İndirime Gerekçe Olan Neden

Beklenen indirim oranlarının benzin ve motorinde en kısa sürede yansıması görülecek. Rakamsal olarak ortalama 62 kuruş benzin için motorin için ise düşünülen rakam 57 kuruş olarak sektörden yapılan açıklamalar doğrultusunda beklenmekte. Bu durumda ortalama bir depoluk benzin için daha az ödeme yapılarak 33 Tl'lik tasarruf edilecek.

OPEC ve Rusya liderliğinde OPEC dışında kalan petrol üreten ülkelerinin Avusturya'da yaptıkları toplantıda anlaşmaya varamamaları sonucu petrol fiyatlarında beklenenin de üstünde düşüşler yaşandı.

Toplantıda tarafların anlaşamamaları petrol fiyatlarında hafta başından itibaren %30 luk düşüşle kendini gösterirken bu petroldeki sert düşüş körfez savaşı sonrası en sert düşüş olarak nitelendirildi.

2020 verilerine göre petrol varil fiyatı Ocak ayında 70 dolar üzeri iken bu düşüş hafta sonu 45, hafta başı 35 dolara gerileyerek % 50'lik sert bir düşüş yaptı. Tüm bu yaşananlar Türkiye'de de benzin ve motorin indirimi olarak tüketiciyi sevindirdi.

İlginizi Çekebilir